Ako sa pripraviť na predaj nehnuteľnosti - 18 tipov

Autor: Martin Dlugolinský | 17.11.2014 o 15:24 | (upravené 17.11.2014 o 15:44) Karma článku: 0,00 | Prečítané:  385x

Predtým, ako začnete rozmýšľať nad tým, že uvediete svoju nehnuteľnosť na trh, zavolajte si obchodníka s nehnuteľnosťami na "brutálne" úprimný rozhovor o otázkach, ktoré sa týkajú predaja vašej nehnuteľnosti. Dobrý maklér sa s Vami určite rád porozpráva a môžete tak predísť množstvu chýb, ktoré sa odzrkadlia vo financiách.

Tu vám ponúkam 18 tipov, ktoré by ste mali mať na pamäti pri uvedení nehnuteľnosti na trh, a tak bude Vaša predpríprava zredukovaná na minimum.

 1. Odstráňte všetok neporiadok. Opticky zjednodušte každú izbu. Nechajte, aby si zákazník vedel predstaviť vlastnú výzdobu vo vašom dome. Takisto obmedzujete svoje šance na predaj, ak máte byt/dom príliš vyzdobený, preplnený.
 2. Preskúmajte vo svojom dome očividné problematiky, akými sú stopy od vody na strope – mali by ste ich dať do poriadku. Môžu upozorniť kupujúceho na problém, ktorý už neexistuje.
 3. Opravte všetko, čo je potrebné opraviť… nerenovujte. Skúste vymaľovať väčšinu veľkých priestorov, aby ste rozjasnili svoj domov. Majte na pamäti, že väčšina kupujúcich bude chcieť vidieť váš domov cez deň a svetlo je veľmi dôležitý faktor. Ak domov potrebuje príliš veľa práce, radšej do toho neinvestujte.
 4. Uistite sa, že všetky vaše zariadenia sú funkčné. Väčšina dopytov si vyžaduje, aby boli zariadenia funkčné. Na sporáku musia fungovať všetky 4 horáky.
 5. Vyčistite dom a udržujte čistotu. Nech sa všetko ligoce! Väčšina realitných agentov a nakupujúcich odhrnie aj záves v kúpeľni, aby videli či máte pleseň vo vani. 
 6. Umyte všetky okná z oboch strán.
 7. Urobte všetko pre to, aby bola vaša nehnuteľnosť lákavá. Skontrolujte osvetlenie. Uistite sa, že všetky žiarovky svietia. Majte na pamäti, že sa nepripravujete na romantickú večeru, ale na predstavenie bytu.
 8. Ak počuť nepríjemné zvuky z vonka, nechajte hrať príjemnú hudbu v pozadí. Avšak ak ste kupujúci, a počujete hrať hudbu, uistite sa, že to nezakrýva nejaký problém.
 9. Buďte opatrný čo sa týka zvieracích pachov… vynášajte odpadový kôš každý deň a ubezpečte sa, že v záhrade nemáte žiadny darček od zvierat, do čoho môže niekto vstúpiť.
 10. Nechajte dostatok miesta na to, aby si ľudia mohli utrieť svoje topánky. Vyzúvanie topánok môže byť pre niektorých ľudí problémom. Položte podložku pred vchod z oboch strán alebo použite návleky.
 11. Vyčistite si dvor vpredu aj vzadu, umyte všetky plochy a vonkajší nábytok. Upravte všetko tak, ako keby ste sa chystali na letnú party.
 12. Na jar, vysaďte cibuľkové kvety v kvetináči, akým je narcis /veveričky to väčšinou nezjedia/a dodá to peknú farbu. Skrášlite svoj vchod kvetináčmi z odolných kvetov, akým je trojfarebná fialka.
 13. Umyte svoj dom z vonkajšej strany wapkou. Parapety majú tendenciu zachytávať špinu.
 14. Kvety vonku aj vnútri. Príjemne voňajúci hyacint je ideálny. Ale neprežeňte to veľmi, niektorý kupujúci môžu mať alergiu.
 15. Myslite na svoje okná a strešné okná. Veľa domov má veľmi zaujímavé riešenie strechy. Zabezpečte, aby trosky a špina sa nedostala na strešné okná a všetky vaše okná sú dobre tiesnené a kontrolované každý rok.
 16. Prejdite celý dom, hlavne pivnicu a hľadajte pavučiny. Pozametajte steny, strop a rohy. Vyzerá to zle a posielajú nesprávnu informáciu, hlavne keď kupujúci narazí do nich.
 17. Ubezpečte sa, že všetky chodby sú dobre osvetlené a ľahko sa dá v nich orientovať. Vy sa možno ľahko orientujete po tme po chodbách, ale nemôžete to očakávať aj od realitného agenta a kupujúceho.
 18. Uistite sa, že parkovisko patriace k nehnuteľnosti je viditeľné a ľahko dostupné. Parkovanie je pre veľa kupujúcich dôležitá vec, tak ak ste doteraz používali na parkovanie záhradu, je na čase odstrániť trávu a dať tam štrk. 

Toto sú len malé príklady, samozrejme dobrý maklér vám vie individuálne poradiť ako nehnuteľnosť pripraviť a ak sú všetky tieto problematiky vyriešené, máte nehnuteľnosť, ktorá vám prinesie reálnu sumu na dnešnom trhu. Predáte to jednoduchšie, lebo už vopred budete mať vyriešených pár z potencionálnych problémov. Keď už budete mať všetko opravené … nebuďte prekvapený, že budete mať dom, ktorý už nebudete chcieť predať. 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Legenda Merckx o Saganovi: Súperi mu len nahrávajú

Merckx nevidel na MS poriadne preteky.


Už ste čítali?