Ako si (ne)bezpečne rezervovať nehnuteľnosť.

Autor: Martin Dlugolinský | 20.8.2015 o 13:46 | Karma článku: 1,43 | Prečítané:  489x

Pred pár dňami som stretol kamaráta. Po chvíľke rozhovoru sa ma opýtal: "Martin, ako mi vieš zabezpečiť rezerváciu bytu? Mal som totiž nedávno taký zážitok, že ani neviem aké mám mať z toho pocity. Jednoducho ".. rozrozprával sa.

,,Vybral som si byt v nemenovanej realitnej kancelárii, páčil sa mi, tak som si ho rezervoval." Nechcel som ho prerušovať, ale nedalo mi. Musel som sa spýtať: "ako si si ho rezervoval?" Odpovedá: "no normálne, podpísal som rezervačnú zmluvu a zaplatil som depozit". Opäť som ho prerušil : "s kým si podpísal zmluvu?" On na to: "no predsa s realitnou kanceláriou" Hovorím: "aha, no pokračuj". V tvári mal čoraz silnejšie emócie " Pre mňa to bola hotová vec, vieš ako som sa tešil? Predstavoval som si už, ako to tam vymaľujem, kde a ako uložím nábytok ... no prišlo prekvapenie, ktoré ma vytrhlo zo sna a nastala tá takzvaná slovenská realita -  v stredu sme mali podpisovať zmluvy, keď mi ten nemenovaný realitný maklér,, ( to už si kamarát aj zanadával) ,,oznámil, že mu žiaľ tento byt predávajúci nepredá. A on s tým už nevie nič urobiť" Pochopil som jeho sklamanie a frustráciu.  "Už vieš prečo som sa pýtal s kým si podpísal rezervačnú zmluvu?" Pozastavil sa a zamyslel "nie." odpovedal po chvíľke. Tak som mu vysvetlil ako to robíme my v RE/MAX Benard:

V prvom rade to máme ošetrené už v sprostredkovateľskej zmluve medzi nami a predávajúcim, ale čo je veľmi dôležité, depozitná alebo rezervačná zmluva je trojstranná. Čo to znamená a čo má takáto zmluva obsahovať?
Trojstranná znamená, že je uzavretá medzi realitnou kanceláriou, kupujúcim ale aj s predávajúcim. Tým zabezpečíme to, že každá strana je informovaná o celom priebehu transakcie a svojim podpisom to aj každý potvrdí hneď na začiatku realizácie obchodu. 
Obsahom tejto zmluvy sú predovšetkým  jasne definované podmienky predaja, jasne stanovený termín, do kedy má byť predaj/kúpa realizovaná a aké sú sankcie pre zmluvné strany, ak zmluvu nedodržia. Dôležitá je aj výška rezervačného poplatku, napríklad od 1500,- eur a vyššie je už dostatočne vysoká na to, aby ste mali kľudnejší spánok, pretože o takúto čiastku nechce nikto prísť.
 Prečo by ste mali žiadať podpis takejto trojstrannej zmluvy je aj isté odškodnenie v prípade odstúpenia druhej zmluvnej strany. Spravidla je sankcia pre kupujúceho prepadnutie zálohy a pre predávajúceho zmluvná pokuta, ktorú musí zaplatiť. Tá by mala byť taktiež vo výške zálohy, akú zložil kupujúci. Kupujúcemu sa v takomto prípade jeho zaplatené peniaze za rezerváciu samozrejme vrátia. V  prípade akýchkoľvek komplikácií sa realitná kancelária stáva arbitrom medzi predávajúcim a kupujúcim, pričom jej úlohou je tieto nezhody riešiť.  Ak realitná kancelária rezervačnú zmluvu používa, poskytuje tým svojim klientom isté garancie a záruky, ktoré by mali byť bežnou súčasťou realitnej praxe. V takejto kancelárií si môžete byť istý, že je prozákaznícky orientovaná a jej prioritou je teda maximálna snaha o vašu spokojnosť, či už predávate, prenajímate alebo kupujete.
Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Policajný odborár: Útočiť na ženu od chrbta nie je normálny zákrok

Ak by mali policajti kvalitnú výbavu, počet incidentov by klesol, tvrdí policajný odborár MARIÁN MAGDOŠKO.

DOMOV

Kaliňák nepovažuje sotenie ženy za podstatné, nová ombudsmanka to skúma

Policajný prezident Tibor Gašpar chce zlepšiť psychickú prípravu policajtov.

KOMENTÁRE

Dni Islamského štátu sú takmer spočítané, ale teror v Európe nezmizne

Radikálni bojovníci sa vracajú do Európy.


Už ste čítali?